Uspostavljanje Centra za upravljanje otpadom u Nikšiću

Indicates required field
Oblast upravljanja otpadom u opštini Nikšić jedan je od najvećih ekoloških problema.
Komunalni, kao i neopasan građevinski otpad trenutno se odlažu se na neuređenom gradskom smetlištu ,,Mislov do“, na planini površine oko 2 ha, koja je data na upravljanje DOO „Komunalno˝ Nikšić.
Lokacija je udaljena oko 6,5 km južno od grada i koristi se od 2003. godine. Deponovanje otpada na ovoj neuređenoj lokaciji predstavlja veliki problem, kako u dijelu neuređenosti, kapaciteta, tako i vrsta otpada koji se na ovoj lokaciji godinama odlažu. Takođe, usljed neadekvatnih uslova i problema sa održavanjem, česti su požari koji se javljaju na samom tijelu deponije.
Zbog negativnog uticaja ove deponije na životnu sredinu i zdravlje ljudi, sanacija ove deponije i uspostavljanje organizovanog i selektivnog prikupljanja otpada u opštini Nikšić, predstavlja jedan od prioritetnih zadataka. Iz navedenih razloga, u prethodnom periodu Opština Nikšić je naručila i izradu Studije idejnog rešenja sanacije odlagališta komunalnog otpada „Mislov do”, čiji je obrađivač „TEKON – TEHNOKONSALTING“ d.o.o. Beograd.
Važno je istaći da je lokacija ,,Mislov do“ u privatnom vlasništvu, zbog čega se plaća mjesečni zakup, a uvorom je definisana i obaveza sanacije po isteku koriščenja zašto je odgovorna lokalna samouprava.
U cilju ekološki i ekonomski održivog načina upravljanja otpaddom lokalna samouprava je otpočela razgovore sa investitorima u cilju uspostavljanja Centra za upravljanje otpadom, koji bi imao mogućnost reciklaže i prerade preostalog otpada koji bi zavšravaš na deponiji u električnu enegriju.
Kako se Ustavom Crne Gore, čitavim nizom zakona i potvrđenih međunarodnih ugovora, kakva je Arhuska konvencija građanima garantuju prava informisanosti o pitanjima životne sredine, učešće u procesu donošenja odluka kao i pravo na pravnu zaštitu u slučaju njihove povrede, veoma je važno da javnost bude informisana i uključena u pronalazak najboljeg rješenja sa aspekta javnog a ne privatnoh interesa.
Upravo zato Ekološki pokret ,,Ozon“ ima namjeru da ovim istraživanjem utiče da se građani aktivno uključe u pronalazak najboljeg rješenja, kako bi se zatvorio prostor za koruptivno – kriminalne radnje.
Trenutno je završena javna rasprava za nacrt Nacionalnog  plana upravljanja otpadom 2023-2028, a na saglasnosr resornom Ministarstvu ekologije, prostornog planiranja i urbanizma predat je i Nacr lokalnog plana upravljanja otpadom u opštini Nikšić.
Obaveza  Ministarstva je da odgovori na komentare dobijene tokom javne rasprave, za Nacrt Nacionalnog plana upravljanja otpadom a tek slijedi javna rasprava za Lokalni plan.
Upravo zato želimo da nam popunjavanjem ove ankete pomognete da pomognemo u povećanju interesovanja javnosti za oblast upravljanja otpadom i pripremu realizacije Centra za upravljanje otpadom u Nikšiću, što podrazumije aktivno učešće građana u svim fazama donošenja odluka kako samo tehnologije prerade, tako i izbora lokacije za taj objekat.